'Simpel, we moeten nu een half jaar knallen'
14 januari 2011 om 13:49
Istvan Bakx (24) en Wilmer Kousemaker (25) hervatten de competitie vanavond tegen Helmond Sport. De twee Zeeuwen, die voor de winterstop geregeld op de bank zaten, staan met hun club FC Den Bosch voor een belangrijk half jaar.
"Hier kun je écht lekker eten." Istvan Bakx wandelt door het centrum van Den Bosch en wijst naar links. De aanvaller woont sinds het begin van dit seizoen met zijn vriendin in de Brabantse stad en weet zijn weg wel te vinden. Wilmer Kousemaker woont nog steeds met zijn vrouw in Ridderkerk. "Wij wonen daar prima en het is veertig minuten rijden naar Den Bosch", vertelt de middenvelder even later in het restaurant. "Van files heb ik bijna nooit last, het is goed te doen. En als we op vrijdag een verre uitwedstrijd hebben, legt Istvan vaak bij hem thuis een matras voor me neer."
Bakx informeert naar de gang van zaken bij zijn oude club Hoek. Ineens komt Wim Hofkens ter sprake, de trainer die drieënhalf jaar geleden al na vier weken op straat werd gezet bij de Zeeuws-Vlaamse topklasser. Bakx: "Die man had de Europa Cup gewonnen met KV Mechelen, maar was geen goede trainer." Kousemaker: "Het zegt vaak helemaal niets of je als trainer op hoog niveau hebt gevoetbald." Bakx: "Of je een goede trainer bent, heeft ook met persoonlijkheid te maken. Hoe je een groep laat trainen, hoe je met mensen omgaat, hoe je beslissingen neemt."
Met voetballers is het in zekere zin vaak hetzelfde. Bakx: "Als je uit de jeugdopleiding van Den Bosch komt, word je anders bekeken dan wanneer jij je opleiding bij Ajax hebt gehad. Maar zet de meeste spelers in één elftal en het verschil zal niet zo groot zijn. Ik bedoel ermee dat er vaak meer wordt gekeken naar de club waar een speler vandaan komt, dan naar zijn kwaliteiten. Geef mij een kans in de eredivisie en dan draai ik ook mee. Maar zet me bij Hoek en ik steek er niet ver bovenuit. Het is zoals Theo Janssen laatst in een interview zei: zet hem in de topklasse en je ziet hem af en toe ook niet in wedstrijden. Zo werkt het gewoon. Je bent vaak afhankelijk van meerdere factoren. Ziet de trainer het in je zitten, met welke voetballers speel je samen, zulke dingen."
Kousemaker: "Zaken buiten het veld hebben vaak meer invloed op een voetballer dan veel mensen denken."
Bakx: "Kijk naar Jos van Nieuwstadt bij Hoek. Hij speelt goed, degelijk, maar er wordt vanwege zijn verleden veel meer van hem verwacht."
Kousemaker: "Dat is vaak niet reëel. Als speler ben je onderdeel van een team. Van zo'n voetballer wordt vooraf vaak al gezegd dat hij de leider moet worden. Maar dat ben je of je bent het niet."
De voetballers zitten op hun praatstoel en spreken over ballen voor in plaats van achter een ploegmaat inspelen, driehoekjes, tactiek, slimheid en het voetbal in de Jupiler League.
Kousemaker: "Als we tegen een eredivisieploeg spelen, proberen we verzorgd te voetballen. Maar op vrijdagavond kan dat niet. Alle ploegen geven volle bak druk naar voren, over het hele veld is het één tegen één. Het is rennen en vliegen. Dan kun je eigenlijk alleen maar de lange bal spelen. We willen echt wel voetballen, maar krijgen amper de tijd."
Bakx: "Wij weten nu al dat het vanavond bikkelen wordt tegen Helmond Sport. Voor de beker speelden we tegen AZ, dat was heerlijk. Maar dan moet je voor de competitie uit naar Veendam, waar het 1-1 wordt. Op de terugweg in de bus, op zo'n 80 kilometerweg, dacht ik: wat hebben we nou eigenlijk gedaan vanavond? Je bent echt helemaal kapot."
Kousemaker: "Uiteindelijk heb je misschien zes bruikbare ballen gehad. En de tegenstander niet veel meer."
Bakx: "Voetballend zijn we één van de betere ploegen in de Jupiler League, maar we staan negende. Ons grote probleem zijn de stilstaande fases. We hebben al zóveel goals tegen gekregen uit vrije trappen of corners, dat is ongelooflijk. We kunnen een voorsprong ook vaak niet vasthouden. Dan staan we met 3-1 voor en wordt het toch nog 3-3."
Is de Jupiler League het plafond voor de twee Zeeuwen?
Kousemaker: "Onze situaties zijn moeilijk te vergelijken. Istvan wordt gehuurd van Racing Genk, hij heeft al op het hoogste niveau gespeeld. Ik zou misschien wel op een hoger niveau kunnen spelen en ik zou die stap ook graag willen zetten. Tot nu toe heb ik nog niet beslissend kunnen zijn."
Bakx: "Je voorbereiding was wel heel goed hoor, Wilmer."
Kousemaker: "Ja, maar in de competitie heb ik één keer gescoord en misschien drie assists gegeven. Dat is te weinig."
Bakx kende een vliegende start, door op de tweede speeldag meteen drie keer te scoren tegen Fortuna Sittard. Twee maanden later maakte hij er twee tegen FC Eindhoven, maar sinds 15 oktober was hij niet meer trefzeker. Tegen FC Emmen miste hij een strafschop. Die neemt Kousemaker toch altijd? Bakx: "Ik wilde 'm graag nemen om weer eens te kunnen scoren. Ik schoot die bal best goed in, alleen wel op de paal."
Ze weten allebei hoe het voelt om op de bank te zitten.
Kousemaker: "Ik ben al een paar keer gepasseerd omdat de trainer voor een ander koos."
Bakx: "Ik vind dat jij met jouw kwaliteiten altijd moet spelen. En met jouw traptechniek zou je ook dichter bij het doel van de tegenstander moeten spelen."
Kousemaker: "Ik heb nu vaak een controlerende rol en kom daardoor minder voor het doel."
Bakx: "Wij hebben een goed elftal, wonnen van Sparta en speelden gelijk tegen Cambuur en RKC. Maar in andere wedstrijden hebben we het laten liggen. We hadden nu vijfde moeten staan."
Kousemaker: "FC Den Bosch heeft jarenlang in de eredivisie gespeeld. De mensen hier willen graag terug naar dat niveau. Daar hebben ze ook op ingekocht. Maar het is zó moeilijk. Kijk naar Cambuur. Die club heeft de afgelopen jaren heel wat goede spelers gehaald, maar is niet gepromoveerd."
Bakx: "Wij kunnen ook zo maar promoveren. Excelsior werd vorig seizoen volgens mij zesde, maar promoveerde wel."
Kousemaker: "Je hoeft als ploeg niet eens in topvorm te zijn in de nacompetitie. Vorig seizoen speelden we tegen Helmond Sport. De heenwedstrijd wonnen we met 2-1, maar uit kregen we uit het niets een strafschop tegen. Een speler van Helmond maakte hands, maar die scheidsrechter gaf een strafschop. Uiteindelijk werden we uitgeschakeld."
Hoe kijken ze persoonlijk terug op 2010? En wat verwachten ze van 2011?
Bakx: "De periode bij Racing Genk was zwaar teleurstellend. Ik heb niet veel gespeeld en weinig kansen gehad. Ja, als linksback, maar dat ben ik niet. Ik was blij dat ik naar Den Bosch kon en draaide ook een goede voorbereiding. Het begin van de competitie was goed, daarna zat ik de ene keer op de bank en stond ik een week later weer in de basis. Sportief was 2010 dus niet echt een superjaar. Ik hoop dat 2011 beter wordt. Bij Genk hopen ze natuurlijk ook dat ik goed speel. Ik heb na dit seizoen nog een contract voor een jaar. Maar als er een club komt die me wil overnemen, zijn ze van me af." Kousemaker: "Kan Genk jou overal stallen waar ze maar willen?" Bakx: "Nee, dat bepaal ik zelf. Afgelopen zomer wilden ze me aan een club op Cyprus verhuren. Daar had ik dus geen zin in. Ik weet niet meer welke club het was, maar werd wel gebeld door de voorzitter. Please come to Cyprus, is very good move. Nee, bedankt. Het moet wel een goede stap zijn."
Kousemaker: "Ik ben een jaar geleden naar FC Den Bosch gekomen. Het eerste halfjaar was ik één van de belangrijke spelers. Nu heb ik het gevoel dat ik een beetje op een zijspoor ben beland. De start was wel aardig."
Bakx: "Chef!"
Kousemaker: "Ja, de trainer noemde me 'chef spelhervattingen'. Maar het kaarsje is langzaam uitgegaan. Ik heb best aardige wedstrijden gespeeld, maar je moet soms het geluk hebben dat een bal er ingaat, dat de spits een voorzet van jou afrondt. Dat is lekker, goed voor het gevoel en voor de ploeg."
Bakx is tot het eind van het seizoen gehuurd, het contract van Kousemaker loopt af. Over een nieuwe verbintenis heeft hij nog niets gehoord. Bakx: "We moeten gewoon zorgen dat we allebei een half jaar knallen, dat is de doelstelling. Je weet toch hoe het gaat: als je in de tweede competitiehelft sterk speelt, een paar keer scoort en een paar uitschieters hebt, komen de clubs vanzelf."
Kousemaker: "Ik maak me niet druk. Ik weet dat ik het niveau aankan. De komende maanden moet ik presteren en dan zie ik wel wat er op me afkomt."
Bron: BN/De Stem (Barry van der Hooft)