Hasan Kiliç is weer aan de bal in Zeist
19 oktober 2012 om 11:34
FC Den Bosch wordt al een paar jaar geteisterd door afgescheurde kruisbanden in knieën. De laatste twee patiënten zijn inmiddels aan de beterende hand. Ver buiten het gezichtsveld van de supporters van FC Den Bosch werken ze aan hun herstel.
Hasan Kiliç en Julian Willems zijn de twee laatsten die behept raakten met het virus van de knieblessures dat de club teisterde. Allebei scheurden ze tot twee keer toe hun kruisband af.
De manier waarop Kiliç wegviel in de play-off-wedstrijd in mei tegen De Graafschap staat veel supporters nog helder op het netvlies. Nadat hij zich verstapte, moest hij per brancard van het veld worden gedragen. De ernst van de blessure was voor iedereen duidelijk.
Kiliç had er net een lange revalidatie opzitten na een eerder afgescheurde kruisband. Daar had hij van geleerd. Met als belangrijkste gevolg dat hij een verzekering afsloot waarbij sportblessures beter gedekt werden. De nieuwe maatschappij waar hij mee in zee ging, vergoedde een operatie bij specialist Heijboer in Rotterdam en bovendien mocht hij in Zeist gaan revaldideren.
"Na mijn eerste operatie was ik op het Sportiom aangewezen", vertelt Kiliç. "Ik heb het idee dat het in Zeist allemaal een stuk sneller gaat. Ik ben precies drieenhalve maand aan het revalideren. Ik zit op de helft. Ze willen dat ik tempo vasthoud. Dan ben ik precies rond de winterstop klaar. Vanuit Zeist willen ze dat ik door de club rustig gebracht word. Eerst in de groep. Vanaf maart moet het mogelijk zijn om weer wedstrijden te spelen."
Kiliç denkt dat hij de zwaarste periode in zijn revalidatie er inmiddels op heeft zitten. Twee weken geleden bereikte hij een mijlpaal. Voor het eerst mocht hij weer op het veld aan de bal. "Daar moet je je nog niet teveel van voorstellen. Eerst is het een bal over vijf meter verplaatsen, daarna passen over een afstand van twintig meter en vervolgens een positiespel. Dat doe ik samen met Ibad Muhamadu van Spakenburg en Laurent Delorge van Roda JC die hier ook revalideren. En dan is er nog een speeslter van de nationale vrouwenploeg bij."
Bij die inspanningen blijft het niet. Kiliç werkt ook flink aan zijn conditie. Driemaal tien sprints over een afstand van honderd meter vormen inmiddels een vast onderdeel van het programma. En individueel is hij veel bezig met krachttraining. "Het is vijf dagen in de week keihard werken. Ik moet elke dag tot het uiterste gaan en lig geregeld uitgeput op bed."
Normaal zouden de wedstrijden van FC Den Bosch een welkome afleiding zijn. Maar Kiliç trok zich de slechte competitiestart van zich ploeg erg aan. In zijn clubkostuum drentelde hij door de gang en steunde spelers waar dat kon. "Ondersteunen van de groep, dat is het enige wat ik kan doen. Want verder sta je machteloos."
Kiliç wordt vaak vergezeld door Julian Willems, die vlak na zijn rentree opnieuw dezelfde kruisband scheurde. De voetballer uit Wijchen verklaarde na de eerste operatie dat hij nooit het gevoel gekregen had dat het helemaal goed zat. Op advies van Kiliç klopte ook hij bij Heijboer aan. Daar werd zijn vermoeden bevestigd. Er zat een scheurtje in zijn meniscus dat eerst gehecht moest worden alvorens hij een ingreep aan zijn kruisband kan ondergaan.
"In Mill zijn ze daar rondom mijn eerste operatie niet achter gekomen. Of ik ze wat verwijt? Nee, want het is niet met zekerheid te zeggen dat dat scheurtje er al zat. Dat kan ook tijdens de revalidatie ontstaan zijn. Dat ik me nu door dokter Heijboer laat behandelen, is puur een gevoelskwestie."
Door de complicatie liep Willems een vertraging van zeker drie maanden op en komt hij dit seizoen niet meer in actie voor FC Den Bosch. Deze week moest hij zich - op vakantie in Limburg - behelpen met krukken. Gisteren ging hij weer voor onderzoek naar Rotterdam voor een MRI-scan. "Het is nu wachten op die kruisbandoperatie", zegt Willems, die er niet op rekent dat hij voor steptember van het volgend jaar weer fit zal zijn. Willems heeft er nog geen idee van waar hij straks gaat revalideren. "Ik zit nog op school, op het Koning Willem I-college in Den Bosch. Die wil ik goed afmaken. Het moet straks allemaal wel te combineren zijn.
Bron: Brabants Dagblad